Skip to main content

Upraszczanie wykroju – zmniejszanie ilości cięć

Wiem, że większość z Was przerabia wykroje, dlatego co jakiś czas staram się podzielić odrobiną wiedzy w tym zakresie. Dzisiaj pod lupę weźmiemy cięcia.

Generalnie możemy podzielić cięcia na 2 rodzaje – modelujące oraz nie pełniące dodatkowej funkcji – nazwijmy je ozdobne. Cięć modelujących raczej nie powinniśmy ruszać, chyba że wiemy co robimy 😉 Natomiast cięcia ozdobne możemy spokojnie w danym modelu zlikwidować (lub dodać, bo przecież działa to też w drugą stronę).

Weźmy za przykład spódniczkę dostępną na Papavero.pl – “zimowa miniówka”.

Spódnica - zimowa miniówka Papavero

Przód spódniczki składa się z wielu części. Myślę, że obrazek poniżej mówi sam za siebie – dokładnie widać, które cięcia są modelujące, a które ozdobne 🙂 Pamiętajcie, że wszystkie operacje na wykrojach wykonujemy obcinając (pomijając) dodatki na szwy. Cięcie ozdobne będzie to takie, które w dwóch częściach wykroju idealnie się ze sobą pokryje.

Mając już wiedzę na temat tego, które elementy wykroju można ruszać przystępujemy do zmiany modelu. I tak możemy stworzyć przód spódniczki składający się nie z 9, a z 5, 3 lub 2 części.

Oczywiście nie pokazałam wszystkich możliwych wariacji, ale musicie przyznać, że jest to banalnie proste 🙂 Ha! A może zbyt banalne i niepotrzebnie się wysilam? 😛

5 myśli na temat “Upraszczanie wykroju – zmniejszanie ilości cięć

  1. Zdecydowanie spodnica z dwoch lub trzech kawalkow, jest mniej zniechecajaca niz z dziewieciu, co dla osob, ktore szyja od niedawna jest na pewno wielka zaleta.

  2. Bardzo fajny post! 🙂 Uważałam tą spódnicę z dziewięciu kawałków jako przesadzoną 😉 ale Twoje trzy i dwa kawałki to już zupełnie co innego! 🙂

Dodaj komentarz