Skip to main content

Porównanie sznurków sutasz czeskich i chińskich

Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są sznurki sutasz pochodzące od chińskiego producenta. Postanowiłam je przetestować i zobaczyć jak mają się w stosunku do czeskich sznurków sutasz.

Charakterystyka

Budowa / cechy: W “rdzeniu” czeskiego sutaszu nie znajduje się sznurek, a kilka nitek dobranych pod kolor. W sutaszu chińskim znajdują się cienkie sznurki – również w odpowiednim kolorze. Taka budowa sprawia, że sutasz chiński jest grubszy, troszkę cięższy i sztywniejszy. Waga 5m sutaszu chińskiego to ok 12g, waga 5m czeskiego to ok 8g. Sutasz chiński jest ok 1,5 raza grubszy od czeskiego. Co ciekawe chiński sutasz w kolorze srebrnym ma grubość i budowę taką jak czeski.

Jakość: Jakość obu produktów moim zdaniem jest porównywalna. Różnią się one w dotyku, ale nie powiedziałabym, że których z nich jest gorszy.

Cena: Sznurki chińskie zdecydowanie wygrywają w tej kategorii – kosztują ok 44gr/m w porównaniu do 70gr za sutasz czeski, co przy dużych ilościach daje spory “rabat”.

Kolory: Sutasz chiński dostępny jest na razie w ograniczonej gamie kolorystycznej jednak kolory te różnią się odcieniami od tych dostępnych u czeskiego producenta – co jest bardzo na plus 🙂

Zastosowanie

Zarówno na czeskich jak i chińskich sznurkach pracuje się dobrze. Możliwe, że ze względu na grubość osobom początkującym lepiej będzie pracować się na sutaszu chińskim. Moim zdaniem sznurki czeskie są takie bardziej subtelne, delikatne, Ze względu na wagę oraz właśnie subtelność wydaje mi się, że sutasz czeski lepiej nadaje się na kolczyki – szczególnie te duże. Sutasz chiński z drugiej strony świetnie sprawdzi się przy dużych naszyjnikach, bransoletkach. Wszędzie tam gdzie chcemy “zbudować” dużą powierzchnię, a ciężar nie ma aż tak dużego znaczenia.

Czy da się je łączyć?

Moim zdaniem tak. Ich sztywność nie różni się aż tak bardzo, żeby utrudniało to pracę. Sznurki mają taką samą szerokość, jedynie różnią się grubością. I właściwie tylko grubość musimy wziąć pod uwagę przy planowaniu swojej pracy, ale takie łączenie może dać ciekawe rezultaty

Porownanie sutasz czeski i sutasz chiński, soutache

Po lewej 3 pasma sutaszu chińskiego w połączeniu z 1 czeskim, po prawej 4 pasma sutaszu czeskiego.

Mam nadzieję, że moja analiza się komuś przyda 🙂 A jakie Wy macie spostrzeżenia jeżeli chodzi o pracę na tych dwóch typach sutaszu?

Dodaj komentarz