Skip to main content

DIY, Tutorial – Jak zrobić kolczyki sutasz, soutache

Dzisiaj pokażę Wam jak stworzyć niewielkie, sutaszowe kolczyki, o bardzo klasycznym już wzorze. Tutorial ten jest idealny dla osób początkujących – zaczynających dopiero swoją przygodę z sutaszem. Dołączyłam duuużo zdjęć, aby wszystko było dobrze widoczne – w tym miejscu należy się podziękowanie dla Basi za cierpliwość przy ich robieniu 🙂

Przed rozpoczęciem pracy zapoznaj się z poradami “wstępnymi” dot. techniki sutasz.

Użyte materiały:

Do wykonania kolczyków potrzebne będą:

  • sznurek sutasz – ok 1,2m (z zapasem, ale przecież lepiej uciąć więcej :)), żyłka, igła, szpilki, bigle 2szt
  • filc 1mm, klej Magic, pędzelek , małe nożyczki do przycięcia filcu (ja używam takich do skórek, zaokrąglonych)
  • koraliki: 2x kulki 8mm, 4x kulki 6mm, 4x toho 6/0 (4mm), 10x toho 11/0 (2mm), 2x koraliki kropelki (tutaj dagger beads)

Wykonanie kolczyków sutasz:

1. Nawlekamy żyłkę – ja szyję pojedynczą “nitką” i robimy na końcu supełek.
2. Ucinamy 4 kawałki sutaszu o długości ok 15cm.
3. Każdy kawałek składamy na pół i wbijamy w niego igłę troszeczkę przed połową (trafiamy idealnie w środek szerokości sznurka, tak jak zagłębienie). Pamiętamy żeby u góry była ta sama strona sutaszu!
4. Gdy nawlekliśmy już wszystkie 4 sznurki, przeszywamy je razem w miejscu ze 2 razy, aby dobrze zamocować żyłkę. Paluszkami wyrównujemy płaszczyznę sznurków podczas szycia.
5. Robimy pętelkę mniej więcej wymiarów naszego większego koralika i spinamy ją szpilką. Staramy się przed spięciem wyrównać, na ile się da, sznurki. Spięcie takie ułatwia pracę, możemy skupić się na wyrównywaniu płaszczyzny, a nie trzymaniu kształtu.

6. Przeszywamy w koło pętelkę. Wyrównujemy palcami płaszczyznę, a jeżeli pojawiają nam się jakieś “luzy” to przepychamy je w stronę szpilki.

7. Nawlekamy pierwszy, największy koralik. Palcem dociskamy go do sznurków tak, aby nie powstały luzy. Przeszywamy kilka razy i wbijamy igłę tak aby wyszła pod koralikiem (oczywiście w zależności od odległości do tego miejsca możemy kilka razy przeszyć sznurki :)).

8. Następnie przyszywamy koraliki toho 4mm jeden pod drugim.

9. Bierzemy jedną część sznurków, robimy pętelkę i przypinamy z tyłu szpilką. Następnie obszywamy zaokrąglenie i zatrzymujemy się przy końcu części widocznej z prawej strony.

10. Wyciągamy szpilkę i przyszywamy koralik 6mm.

11. Przeszywamy tylną część i kończymy troszkę przed środkiem kolczyka. Przekłuwamy igłę na drugą stronę aby nam się nie plątała pod ręką.

12. Nadmiar sznurków ucinamy i zabezpieczamy klejem. Czekamy aż wyschnie 🙂

13. Bierzemy się za drugą stronę – postępujemy tak samo jak z pierwszą. Po obcięciu nadmiaru sutaszu z drugiej części końcówki zszywamy razem, robimy supełek i zabezpieczamy klejem. Jeżeli zostało mało żyłki to ją przycinamy, w przeciwnym wypadku możemy szyć dalej 🙂

14. Jeżeli założyliśmy nową żyłkę to ją mocujemy z tyłu przeszywając kilkakrotnie, a następnie przechodzimy do miejsca z jednej strony dołu, pod koralikiem toho.
15. Nawlekamy koralik 2mm, koralik “kropelkę” i ponownie toho 2mm. Wbijamy igłę w miejsce naprzeciwko, przeszywamy kilkakrotnie. Możemy przewlec żyłkę przez koralik 6mm. Przeciągamy żyłkę na tył kolczyka, a następnie kierujemy się do wierzchołka – tam gdzie chcemy przyszyć bigiel.

Mocowanie bigli do kolczyków sutasz

Bigle możemy zamocować na kilka sposobów – wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać oraz jakie wykorzystujemy półprodukty 🙂 W tym wypadku zamocowałam bigiel na 3 koralikach toho przyszytych do góry kolczyka – daje to dosyć miękkie połączenie. Jeżeli chcemy mieć bardziej “sztywną” konstrukcję możemy bigiel zaczepić bezpośrednio o sznurki sutasz.

Tak więc nawlekamy 2 koraliki, bigiel i ponownie koralik. Przyszywamy to na górze kolczyka kilka a nawet naście razy, możemy przeciągnąć żyłkę też przez środek dużego koralika tak żeby nam się to wszystko mocno trzymało. Gdy już wystarczającą ilość razy przeszyjemy bigiel robimy supełek z tyłu kolczyka.

Jak wykończyć tył kolczyków sutasz

Tył kolczyków zazwyczaj podklejam filcem 1mm w pasującym do całości kolorze.

1. W przypadku prostych kolczyków przykładam je bezpośrednio do arkuszu filcu i wycinam mniej więcej ich kształt. Jeżeli jednak mamy bardziej skomplikowany wzór radzę odrysować go najpierw na kartce i docinać do momentu uzyskania odpowiedniego kształtu – dopiero wtedy wycinamy go z filcu.

2. Na tył kolczyka nakładamy klej, rozsmarowujemy go pędzelkiem nie dochodzą do krawędzi sutaszu. W ten sposób będzie łatwiej nam później przyciąć filc.
3. Nakładamy filc i dokładnie dociskamy go do wszystkich zakamarków. Kolczyki odstawiamy do wyschnięcia.

4. Ostatnia już część to przycięcie nadmiaru filcu. Oczywiście robimy to ostrożnie aby nie uszkodzić kolczyka.

A tak prezentują się gotowe kolczyki:

Informacja: kolczyki wykonane przy pomocy tego tutoriala możecie wykorzystać zarówno do celów prywatnych jak i komercyjnych. Proszę jedynie o uszanowanie mojej pracy i nie kopiowania całego tutoriala na inne portale – możecie skopiować zdjęcie pokazujące wzór i dodać odnośnik do mojego bloga 🙂 Dziękuję!

Jedna myśl na temat “DIY, Tutorial – Jak zrobić kolczyki sutasz, soutache

  1. Świetny wpis, bardzo przydatny i dobrze pokazane. Wcześniej patrzyłam na to http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-kolczyki/ ale Twój jest moim zdaniem jeszcze lepszy, Dzięki wielkie za to.

Dodaj komentarz