Skip to main content

DIY Jak uszyć sweterek, czarna narzutka, żakiet – szycie krok po kroku cz.2

Powiem Wam, że długo zastanawiałam się, czy opublikować ten wpis. Miało być prosto, przyjemnie i profesjonalnie, a wyszło jak zawsze. Pomyślałam jednak, że mimo wszystko taki kurs przyda się osobom początkującym – zwłaszcza dlatego, że nie jest on idealny i pokazuje nie tylko technikę szycia, ale ogólnie proces powstawania odzieży w moim skromnym, domowym zaciszu 🙂

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście to zacznijcie od przeczytania części pierwszej:
DIY modelowanie (konstrukcja) wykroju na sweterek / żakiet, szycie swetra cz.1

Przed przystąpieniem do kursu przypomnę tylko, że w krawiectwie wiele rzeczy da się wykonać na różne sposoby. Najważniejszy jest efekt końcowy, więc jeżeli wygodniej jest Wam wykonywać jakąś czynność w inny sposób to nic nie stoi na przeszkodzie.

Starałam się przekazać Wam jak najwięcej informacji, jednak ze względów oczywistych musiałam niektóre rzeczy uprościć. Mam nadzieję jednak, że wszystko będzie zrozumiałe.

Spis treści:

Wycięcie i podklejenie flizeliną elementów wykroju

1. Wytnij elementy wykroju, pamiętaj o zachowaniu nitki prostej (czyli strzałka na wykroju powinna leżeć równolegle do krajki). Przy wycinaniu zrób nacinki (czyli 2-3mm nacięcie prostopadłe do brzegu) w zaznaczonych na czerwono miejscach (rys.).

Dobrą praktyką jest wycięcie rękawów po przymiarce i upewnieniu się, że podkroje pach są odpowiednio wymodelowane.

2. Podklej dekolt tyłu paskiem flizeliny ciętym ze skosu. Można przygotować taki pasek samemu krojąc flizelinę pod kątem 45 stopni od brzegu, a można kupić już gotowy produkt.
Flizelinę modelujemy na kształt dekoltu, a następnie dociskamy ją żelazkiem z góry.

Aby flizelina dobrze się przykleiła potrzebuje 3 czynników: odpowiedniej temperatury, czasu i docisku. Najlepiej wykonaj wcześniej testy na małym ścinku, aby zobaczyć jak flizelina współpracuje z danym materiałem.

3. Podklej szwy barkowe tyłu paskiem flizeliny. Jeżeli Twoja dzianina źle znosi prasowanie (np. jest bardzo puchata) to możesz, zamiast podklejania, wzmocnić ramiona tasiemką.

4. Przyklej małe kawałki flizeliny na przednich częściach, aby zabezpieczyć rogi.

Szycie zaszewek

Ja szyję zaszewkę barkową, Wy możecie szyć w tym miejscu zaszewkę piersiową.

1. Złóż nacinki razem i zepnij szpilką tak, by zgięcie tkaniny przechodziło przez czubek zaszewki

2. Zszyj zaszewki. Osobiście robię to od góry w kierunku czubka. Zaczynam szyć zaszewkę ustawiając materiał tak, by oznaczenie czubka było na wprost igły. Czubek zaszewki wykańczamy delikatnym łukiem, dzięki temu będzie się ona lepiej układać.
3. Rozprasowujemy zaszewkę. Pierwotnie miałam plan, by zaszewkę rozprasować na płasko. Stwierdziłam jednak, że będzie to za grube i zdecydowałam się ją rozciąć (jeżeli macie cieńszą dzianinę to nic nie stoi na przeszkodzie żeby tak zrobić). Obrzuciłam zaszewkę owerlokiem już po zszyciu, jednak to rozwiązanie nie zabezpiecza czubka zaszewki. Jeżeli macie materiał, który potrzebuje zabezpieczenia to możecie to miejsce podszyć ręcznie lub rozpruć zaszewki i zabezpieczyć je na całej długości.

Idealnie by było sfastrygować całość przed rozcięciem zaszewek i zobaczyć czy są one w odpowiednim miejscu i mają odpowiednią głębokość.

Zszywanie boków sweterka

Przeważnie rękawy dzianinowe można wszywać “na płasko”. Ja jednak w większości wypadków wolę wszywać normalnie (chociażby ze względu na możliwość wcześniejszej przymiarki). Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, żebyście w ten sposób je uszyli – w tym wypadku zszywanie boków zostawcie sobie na koniec 🙂

1. Spinamy boki szpilkami na całej długości. Zaczynamy od połączenia nacinków talii, a następnie dopasowujemy dalsze części.

2. Zszywamy boki. Po zszyciu zabezpieczamy krawędzie owerlokiem bądź zygzakiem/ściegiem owerlokowym. Najlepiej użyć do tego specjalnej stopki do obrzucania / ściegu owerlokowego, która zapobiega ściąganiu materiału przez szew.

Szycie kołnierza szalowego/stójki

1. Wykonujemy przeszycie zabezpieczające narożniki (na krótkim kawałku tylko tam gdzie jest flizelina). Szyjemy po prostej do rogu, kończymy ścieg z wbitą igłą, podnosimy stopkę i obracamy materiał na igle aby zmienić kierunek szycia.

2. Nacinamy rogi kołnierza aż do szwu.

3. Składamy części przodu prawymi stronami do środka i wykonujemy przeszycie – łączymy środek kołnierza. Rozprasowujemy zapasy.

4. Łączymy i spinamy szpilkami szwy barkowe przodu i tyłu aż do rozcięcia rogu.

5. Łączymy nacinek środka tyłu i środek kołnierza (szew). Łączymy linię dekoltu z kołnierzem aż do rozcięć na rogach.

6. Zszywamy wszystko jednym ciągiem. W okolicach narożników szyjemy po wcześniej wykonanym, pomocniczym szwie.

7. Zaprasowujemy. Ze względu na dosyć grubą dzianinę zdecydowałam się rozprasować zapasy na ramionach w dwóch kierunkach, ale wymaga to nacięcia między ramieniem a dekoltem, gdyż zapasy dekoltu chcemy zaprasować do góry. Przed zaprasowaniem, wycieniowałam zapasy dekoltu. Wy możecie wszystkie zapasy zaprasować do góry (ramiona w kierunku pleców).

8. Zabezpieczamy zapasy na szwy barkowe owerlokiem lub zygzakiem.

Podwinięcie brzegów i szycie narożników

1. Zaprasowujemy szwy boczne w kierunku pleców, obrzucamy brzeg swetra (jeżeli macie gruby materiał przy obrzucaniu przechylcie szwy boczne w kierunku przodu – czyli odwrotnie niż zostały zaprasowane).

2. Odmierzamy na całym obwodzie szerokość podwinięcia (u mnie 4cm) i rysujemy mydełkiem linie pomocnicze (na prawej stronie).

Mydełkiem bardzo fajnie się rysuje i schodzi ono przy użyciu pary bez większych problemów, więc jest idealne do tego celu.

3. Przechodzimy do rogów. Składamy je na pół prawymi stronami wewnątrz i przeszywamy.
4. Przycinamy końcówkę. Rozkładamy szwy na płasko i rozprasowujemy.
5. Przewracamy róg na prawą stronę, samą końcówkę delikatnie możemy wyciągnąć szpilką. Zaprasowujemy.
6. Zaprasowujemy podwinięcie na całym obwodzie. Nie przeciągamy żelazkiem tylko dociskamy je z góry. Jeżeli przy obrzucaniu przechyliliście boczne zapasy szwów do przodu to wykonajcie nacięcie na wysokości zagięcia i rozprasujcie zapasy w przeciwnych kierunkach (zmnieszy to grubość tego mniejsca).
7. Podszywamy podwinięcie ręcznie (tak, tak – chcemy żeby wyglądało ładnie i miękko się układało). Chowamy supełek wewnątrz zgięcia, odginamy trochę zapas a następnie łapiemy niteczkę z części przedniej, a potem wbijamy się po skosie w podwinięcie (teoretycznie tutaj też należałoby łapać tylko po 1 niteczce, ale na mojej dzianinie i tak tego nie widać więc łapałam więcej). Ja robię te 2 wkłucia jednym ruchem. Uwaga – nie naciągamy nitki! Kontynuujemy podszywanie na całym obwodzie.

Ze względu na to, że rozcięłam szwy przy ramionach, to w tym miejscu delikatnie naciągnęłam podwinięcie tak, żeby ukryć miejsce rozcięcia.

Na tym etapie powinniście mieć już uszyty caly korpus 🙂 Dalszy etap szycia już wkrótce!

2 myśli na temat “DIY Jak uszyć sweterek, czarna narzutka, żakiet – szycie krok po kroku cz.2

  1. Bardzo ładnie i szczegółowo wszystko opisane:) Może rzucisz fachowym okiem na moje “niefachowe” wykonanie żakietu? http://milejdicreates.blogspot.com/2015/09/metamorfoza-czerwonego-zakietu-diy-red.html

  2. Bardzo dobrze podane szczegóły szycia. Nawet dodatkowe aspekty w szyciu ze szwami czy z flizeliną. Kobietki mogą brać przykład w szyciu jak i wykorzystać w innym ubiorze twoje uwagi. 🙂

Dodaj komentarz