Skip to main content

DIY – jak uszyć kosmetyczkę z kieszonkami, tutorial

Czy zostało coś jeszcze do powiedzenia w kwestii szycia kosmetyczek? Sama nie wiem, ale pokażę Wam dzisiaj jak ja to robię 😉

Materiały

  • 2 tkaniny – w moim przypadku obie tkaniny są bawełniane – wierzchnia troszkę grubsza, a podszewka cieńsza
  • zamek
  • flizelina / wkład odzieżowy

Etapy szycia

Kroimy prostokąt z tkaniny wierzchniej (mój ma wymiary 21x27cm) oraz 2 prostokąty z podszewki, o tej samej szerokości – pierwszy prostokąt skróć z długości o 1 cm (podszewka – skrócenie o 1cm sprawia, że lepiej całość się układa i po uszyciu nie zostaje nam nadmiar tkaniny wewnątrz) oraz drugi prostokąt skróć o ok. 3cm (kieszonki).

Prostokąt podszewki podklejamy flizeliną/wkładem odzieżowym. Ja lubię używać takiego wkładu, który wygląda jak luźno tkane płótno. Delikatnie usztywnia ono całość i dodaje “objętości”. Dodatkowo wzmacnia tkaninę, do której przyszywać będziemy kieszonki. Zazwyczaj wkład stosuję na podszewce, bo (pomijając funkcję wzmocnienia) w razie, gdyby zaczął się odklejać (lub coś się delikatnie pomarszczyło to całość i tak będzie estetycznie wyglądać.

2. Zaczynamy od szycia kieszonek. Zawijamy i zaprasowujemy dwie strony prostokąta, przeszywamy.
3. Przyszywamy kieszonki do podszewki. Ja składam obie części na pół – co wyznacza mi środek. Przypinam i przeszywam oba boki w takie “M”. Boki tego M są stębnowaniem na ok 3-5cm od brzegu, dzięki czemu kieszonki lepiej będą trzymać fason. Następnie robię dwa proste przeszycia 1cm od środka podszewki z każdej strony. Nasze kieszonki są gotowe.
4. Wszywanie zamka w kosmetyczce. Spinamy tkaninę wierzchnią, zamek i podszewkę. Przeszywamy.
5. Powtarzamy czynność wszywając drugą część zamka.
6. Rozpinamy zamek i przeszywamy boki zostawiając po jednej stronie podszewki mały otwór, przez który przewrócimy naszą kosmetyczkę na prawą stronę. Osobiście zawsze układam zamek na płasko (chyba że jest krótszy i w miejscu przeszycia nie ma ząbków). Takie rozwiązanie jest troszkę łagodniejsze dla maszyny i daje, w moim odczuciu, stabilniejszy szew, chociaż może minimalnie gorzej wygląda… sama nie wiem, wielkiej różnicy w estetyce nie ma 🙂
7. Spinamy, przeszywamy i przycinamy wszystkie rogi. Boczny szew powinien wypadać na środku rogu.
8. Wywracamy kosmetyczkę na prawą stronę, zaszywamy otwór ściegiem ręcznym krytym, a następnie całość prasujemy i cieszymy się swoim nowym uszytkiem.

Koniec 😉
Jak uszyć kosmetyczkę z kieszonkami, DIY, tutorial, zrób to sam

5 myśli na temat “DIY – jak uszyć kosmetyczkę z kieszonkami, tutorial

Dodaj komentarz