Skip to main content
wykanczanie-brzegow-falbanki

Wykończenie brzegów falbanki z koła na maszynie i owerloku

Jak już pisałam wcześniej – przy okazji szycia bluzki z asymetrycznym cięciem natknęłam się na problemy z wykończeniem falbanek. Dzisiaj pokażę Wam jak sobie z tym problemem poradziłam 🙂

Wykończenie brzegów na owerloku

Pomimo, iż posiadam całkiem niezły owerlok ze ściegiem rolującym to nie sprostał on zadaniu. Męczyłam się z różnymi ustawieniami, gęstością ściegu, ale nic nie pomagało. Możliwe, że powodem była zbyt gruba, do tego ściegu, tkanina? O ile prawa strona prezentowała się nieźle, to lewa była nie do zaakceptowania.

Po wielu próbach i różnych pomysłach na wykończenie, które nie spełniały moich oczekiwań, przypomniałam sobie, że przecież sztuczne tkaniny pięknie się topią 🙂 Tak więc ostrożnie przytopiłam brzegi falbanki, a następnie ponownie wykorzystałam ścieg rolujący, tym razem jednak wyłączając nóż w owerloku. Z wiadomych względów trik ten nie wyjdzie na naturalnych tkaninach.

Wykończenie brzegów na maszynie domowej

Sposób z przypalaniem można wykorzystać również przy szyciu na maszynie domowej obrzucając brzeg zygzakiem.

W przypadku zwykłej maszyny do szycia polecam jednak inny sposób – wydaje mi się, że daje on najlepszy rezultat, chociaż jego wykonanie jest minimalnie bardziej czasochłonne 🙂

1. Fastrygujemy brzeg, delikatnie marszczymy, a następnie zaprasowujemy go na wcześniej wyciętym szablonie z tekturki.

2. Tak przygotowany brzeg obrzucamy gęstym zygzakiem – najlepiej, żeby zygzak wychodził poza obręb tkaniny

3. Następnie przycinamy lewą stronę bliziutko ściegu (im mniejsze nożyczki tym lepiej, ja miałam tylko takie pod ręką :P)

A jaki sposób wykończenia falbanek Wy zazwyczaj wybieracie?

5 myśli na temat “Wykończenie brzegów falbanki z koła na maszynie i owerloku

Dodaj komentarz