Skip to main content

Taśma flizelinowa – zrób to sam

Dzisiaj opowiem Wam jak robię i do czego wykorzystuję taśmy flizelinowe. Można oczywiście kupić je w formie gotowego produktu, ale osobiście najczęściej korzystam z tych własnoręcznie robionych.

Wycinanie taśmy flizelinowej

W szyciu wykorzystuję 2 rodzaje takich taśm – krojone ze skosu i po prostej. Najczęściej kroję je z flizeliny przeszywanej i już po kupieniu flizeliny przygotowuję sobie cały zapas, aby później nie męczyć się z ich wycinaniem 🙂 Możemy powycinać je tak jak przedstawiłam na obrazku poniżej, po 3-4 paski, a resztę flizeliny wykorzystywać w tradycyjny sposób. Wycinanie taśmy flizelinowej prostej i ze skosuJeżeli nie mamy już oryginalnych brzegów flizeliny, to musimy wyrównać jej brzegi. Jak zwykle posługuję się tutaj moją ulubioną ekierką 🙂 Narysowane pionowe linie układam tak, aby pokryły się z nitkami na flizelinie i już mamy wyprostowany górny brzeg.

Paski flizelinowe proste tniemy wzdłuż nitek, paski ze skosu – pod kątem 45 stopni do nitek. Tasiemki powinny być trochę szersze niż dodatki na szwy – ja zazwyczaj szyję z 1 cm zapasem, więc moje paski flizeliny mają po 1,5 cm.

Wykorzystanie taśmy flizelinowej

Taśmy flizelinowe proste

Taśmy flizelinowe proste naprasowujemy wszędzie tam, gdzie chcemy wzmocnić i ustabilizować proste odcinki. Tkanina na szwie jest narażona na większe naprężenia, więc zabezpieczenie takich miejsc przedłuży żywotność odzieży. Możemy wykorzystać ją na linii ramion, zdecydowanie powinniśmy naprasować taką taśmę w miejscu wszywania zamka. Taśmą flizelinową prostą możemy zabezpieczyć miejsce naszywania guzików i wykonywania dziurek.

Szersze taśmy czasami wykorzystuje się także naprasowując na podłożenia dołów spódnic i rękawów, chociaż takie szerokie taśmy wycinam już na bieżąco, pod konkretny projekt. Zwłaszcza, że czasami możemy woleć skroić taką taśmę po szerokość, a nie długości.

Taśmy flizelinowe ze skosu

Taśmy flizelinowe wycinane ze skosu stosujemy na łukach. Zabezpieczamy nimi zazwyczaj wszelkiego rodzaju podkroje, aby się nie deformowały. Taśmę formujemy na kształt łuku, a następnie z góry dociskamy ją żelazkiem (nie przesuwaj żelazka po taśmie).

Czasami tkanina zmusza nas do tego, aby zabezpieczyć wszystkie jej brzegi. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku spódnicy, którą szyłam z luźno tkanego materiału. Jak widzicie – prosty odcinek tyłu został zabezpieczony taśmą krojoną po prostej, a linia talii oraz boku zabezpieczona została taśmą krojoną ze skosu.
Taśmy flizelinowe - gdzie używać
Wykorzystujecie taśmy flizelinowe w swoich projektach? A może macie dla nich jeszcze inne zastosowanie? 🙂

6 myśli na temat “Taśma flizelinowa – zrób to sam

  1. Używam i to w sumie znacznie częściej niż flizeliny ogólnie. Sama sobie je wycinam, bo wszędzie gdzie pytałam, to robili wielkie oczy o co mi chodzi

  2. Bez taśm fizelinowych nie wyobrażam sobie szycia. Kupiłam kiedyś spory zapas na allegro i korzystam do tej pory. Podklejam standardowo te miejsca o których piszesz, ale mam też szersze taśmy(4cm), których używam do usztywniania pasków w spodniach i mankietów 🙂

Dodaj komentarz