Skip to main content
praska1

Praska kaletnicza cz. 1 – czyli czym nabijać napy, oczka oraz wycinać otwory w tkaninie

Dzisiaj wpis dla wszystkich, którzy chcieliby w profesjonalny sposób mocować galanterię metalową w swoich wyrobach. Może nie jest to zbyt skomplikowana sprawa, ale jeżeli ktoś nie miał do czynienia wcześniej z praskami i próbuje się dowiedzieć czegoś na ten temat, to wpis może być pomocny 🙂

Praska kaletnicza jest niewielkim urządzeniem stosowanym m.in. w pracach krawieckich, kaletniczych, szewskich i rymarskich – czyli wszędzie tam, gdzie potrzebujemy wykorzystać drobne, zaciskane elementy metalowe. Jest to wszechstronne urządzenie, a to, do czego będziemy mogli ją wykorzystać zależy głównie od posiadanych końcówek (zagniataczy).

Osobiście posiadam praskę kaletniczą “zębatkową” – urządzenie jest niewielkie (ma ok 36 cm wysokości i 20 cm szerokości), ale za to bardzo ciężkie (waga ok 10 kg). Oczywiście modeli tych urządzeń jest wiele, ale każde działa w ten sam sposób.

Praska kaletnicza posiada 2 otwory – na dole do wkładania końcówek, a u góry z gwintem do wkręcania drugiej części zagniatacza. Raczej wszystkie mają standardowe wymiary, chociaż przed zakupem zagniataczy lepiej się upewnić 🙂

Przejdźmy do serca praski, czyli zagniataczy – bez nich żadna operacja nie będzie możliwa 🙂

Zaciski / zagniatacze do praski kaletniczej

Wycinanie otworów w tkaninie przy pomocy wybijaków

Muszę przyznać, że nazwy końcówek do prasek kaletniczych są bardzo różnorodne 🙂 Zacznijmy od końcówek, które pozwalają wycinać otwory w materiałach.

Spotkałam się z 2 rodzajami wycinaków – 2 i 1 częściowymi. Zdecydowanie bardziej lubię te 2 częściowe, bo jednoczęściowe mają problemy przy mniejszej ilości warstw.

2-częściowe służą do robienia dziurek w gotowym wyrobie pod oczka, napy, nity itd., a te 1-częściowe do wykrawania kółek z materiałów pod obciąganie guzików (chociaż może są też jednoczęściowe stosowane w tym pierwszym celu).

Wycinaki występują w różnych wielkościach, więc trzeba je odpowiednio dopasować do zagniataczy.

Zobacz również mój drugi artykuł na temat wycinania otworów w tkaninach i innych materiałach.


Mocowanie nap przy pomocy zagniatacza

Zagniatacz do nap składa się z 4 części, ale przy mocowaniu niektórych nap będą wykorzystywane tylko 3. Uwaga – w zależności od wielkości nap potrzebujemy (niestety) różnych zagniataczy! Aby założyć napę potrzebujemy również wycinaka odpowiedniej wielkości.


Mocowanie oczek przy pomocy zagniatacza

Sytuacja podobna jak z napami – aby założyć oczko potrzebujemy wycinaka do zrobienia otworu i wraz z zagniataczem powinien być dopasowany do wielkości oczek.

Ciąg dalszy: Praska kaletnicza cz. 2 – czyli czym mocować nity, jeansowe guziki i jak obciągać guziki tkaniną

20 myśli na temat “Praska kaletnicza cz. 1 – czyli czym nabijać napy, oczka oraz wycinać otwory w tkaninie

 1. Proszę, zdradź gdzie kupiłaś wycinak dwuczęściowy 🙂 Wszędzie znajduję jednoczęściowe, które totalnie nie radzą sobie z wycinaniem dziurek w materiałach grubości 3-4 mm.

  1. Ja zawsze robię to płaskim śrubokrętem. Powoli i delikatnie odginam krawędzie, w końcu dają się wyciągnąć. Oczywiście nie jest to całkiem bezpieczna metoda, ale zazwyczaj przynosiła dobre efekty.

 2. Mam praskę z Polimxu, mam wkrojniki i napy, nity, oczka … I nic mi nie wychodzi 🙁 no może poza nitami … Wykrojnik nie chce wyciąć oczek, rozgniatacz nie dociska … Próbowałam ustawić ją na różnych wysokościach sprawdzając siłę docisku ale nic nie wychodzi 🙁 gdzie szukać pomocy? Bo może wciąż coś źle ustawiam i dlatedgo nie wychodzi …

 3. Witam Możesz zdradzić gdzie kupujesz zagniatacze? Szukam by wszystko było w jednym miejscu i znalazłam na asp Ceny jednak oczek powalają Orientujesz się może czy te zwykłe puszczają rdzę po kilku praniach? I możesz zdradzić jaki rodzaj nap używasz?
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  1. Ja kupowałam zagniatacze i praskę w polimex-ie, ale ceny wysyłki tam to koszmar 😉 Jeżeli chodzi o oczka to w sumie nawet nie pamiętam jakie mam, ale miałam do czynienia z napami nierdzewnymi i zwykłymi, i jednak te zwykłe rdzewieją dosyć szybko, więc potem już kupowałam tylko droższe, nierdzewne – właśnie w asp.

   1. Dzięki bardzo za odpowiedź 🙂 kupiłam w Flek zagniatacze do oczek 10mm i do nap alfa 15″ Na razie wszystko zwykłe Zobaczymy jak będzie się robić jak coś to tez u asp będę nierdzewne brać 🙂

 4. Bardzo fajny wpis. Dostałam ostatnio praskę bez końcówek i muszę je zakupić. Jak rozumiem oprócz końcówki nabijającej do nap np. 12,5 mm muszę mieć też końcówkę wycinającą najpierw materiał. Nie wiem tylko jak je dobrać bu dziurka pasowała do napy. Już się nie mogę doczekać kiedy zacznę nabijać napy…

  1. Tak, do wycinania można też użyć takich ręcznych szczypiec lub wybijaków, które używa się z młotkiem, ale ten do praski jest najwygodniejszy 🙂

   Jeżeli chodzi o rozmiar to najlepiej doradzić się w sklepie, dobiorą do kompletu. Można też zmierzyć szerokość tej końcówki w napie, która przechodzi przez materiał i tym się zasugerować.

 5. Post bardzo przydatny!. Posiadam taką praskę, ale używam jedynie końcówki do zgniatania oczek. Osławiona Lidlowa może jej podskoczyć 😀
  Podlinkuję u siebie w zakładce Pracownia, aby każdy kto tam zagląda, mógł się dowiedzieć, że znajdzie u Ciebie takie info 🙂
  PS – napy mi się teraz marzą 🙂

Dodaj komentarz