Skip to main content
Jak samodzielnie zrobić lamówkę, jak wyciąć taśmę ze skosu

Jak samodzielnie zrobić lamówkę?

5

Lamówka to pasek wycięty ze skosu tkaniny (czyli pod kątem 45 stopni od brzegu fabrycznego) z odpowiednio zaprasowanymi brzegami. Lamówki wykorzystujemy do zabezpieczenia brzegów tkaniny przed strzępieniem, a także w celach czysto ozdobnych.

Możesz kupić gotowe lamówki w sklepie, ale przygotowanie ich samodzielnie jest proste i gwarantuje idealne dopasowanie do szytego projektu 🙂


Aby przygotować lamówkę potrzebujemy wyciąć taśmę ze skosu tkaniny, możesz to zrobić w następujący sposób:

1.Wytnij kwadrat z tkaniny. Bardzo istotne jest tutaj zachowanie kierunku nitki prostej – jeden bok kwadratu powinien iść równolegle do brzegu fabrycznego tkaniny (krajki).

2. Złóż kwadrat wzdłuż przekątnej – możesz zaprasować brzeg. Narysuj paski równoległe do przekątnej, o szerokości = 2x pożądanej szerokości lamówki.

3. Wytnij i zszyj ze sobą paski tkaniny. Paski układamy pod kątem 90 stopni względem siebie, prawe strony tkaniny znajdują się wewnątrz. Zwróć uwagę na obrazek przedstawiający jak prawidłowo zszywać ze sobą elementy.

4. Rozprasuj dodatki na szwy na boki i przytnij wystające końce.

Na skróty

Ten sposób na wykonanie taśmy ze skosu jest jak najbardziej dobry, ale osobiście zazwyczaj potrzebuję krótki kawałek lamówki, więc idę na skróty. To co robię, to przykładam ekierkę równoramienną do brzegu tkaniny i rysuję linię, a potem równolegle do niej drugą. Odmierzam pożądaną długość paska i wycinam.

Zaprasowywanie lamówki

Gdy już mamy naszą taśmę ze skosu tworzymy z niej lamówkę. Tworzymy ją poprzez zaprasowanie brzegów paska do środka. Osobiście robię to w sposób naśladujący sklepowe lamówki – zostawiając małą przerwę na środku. Zmniejsza to co prawda trochę szerokość zapasów na szwy, ale zwiększa szerokość lamówki. Zostawia to odrobinę luzu na grubość tkanin(y), do których będziemy ją przyszywać.

Do zaprasowania lamówki możemy wykorzystać “zawijacze”, co przyspiesza trochę pracę.

W ten oto sposób stworzyliśmy własną lamówkę 🙂

Jak wyciąć taśmę ze skosu, jak zrobić samodzielnie lamówkę, blog o szycu, tutoriale, porady

Więcej informacji o lamówkach:

 1. Jak samodzielnie zrobić lamówkę?
 2. Jak zrobić lamówkę ciągłą?
 3. Jak przyszyć lamówkę? Omówienie różnych metod.
 4. Jak przyszyć lamówkę po łuku? Wykańczanie zaokrąglonych brzegów.
 5. Wykańczanie rogów lamówką.

13 myśli na temat “Jak samodzielnie zrobić lamówkę?

 1. świetny wpis, bardzo czytelny 😉 właśnie zaczynam przygodę z szyciek i zastanawiam się dlaczego nie można normalnie uciąć wzdłoż tkaniny paska i przyprasować go przy użyciu tego ”urządzenia” ?

  1. Dlatego, że tkanina skrojona po skosie zupełnie inaczej się zachowuje 🙂 Utnij sobie pasek na prosto i po skosie, a potem spróbuj zaprasować oba w taki sposób, jaki przedstawiłam w odcinku o łukach: http://zygzakiem.art.pl/przyszywanie-lamowki-po-luku/

   Takie testy są najlepszym sposobem nauki 😀

 2. bardzo dobrze zrobiony poradnik! minusem większości internetowych tutoriali jest brak czytelności albo zły dobór tkaniny przez co prawie nic nie widać….u ciebie jest idealnie i przejrzyście!

 3. Już się zakochałam w Twoim blogu. Masa porad i wszystko wydaje się takie proste 🙂
  Szkoda, że nie znalazłam Cię wcześniej :))
  Dodaję na pinteresta Twoje wpisy 🙂
  Będę zaglądać częściej 😀

 4. O widzisz… Lamowniki niby mam, ale ciągle coś mnie powstrzymuje od zrobienia swojej lamówki. A u Ciebie wygląda to całkiem … bezboleśnie. Dziękóweczka!

Dodaj komentarz