Skip to main content
Jak uszyć łapki kuchenne, DIY, tutorial, darmowy wykrój na rękawice

Uszyj ze mną kuchenne rękawice – tutorial + darmowy wykrój

Widziałam w sieci wiele tutoriali na rękawice kuchenne, ale zdecydowana większość zostawiała brzydkie szwy wewnątrz. Pewnie taki sposób jest szybszy, ale ja lubię, gdy szyte przeze mnie rzeczy są ładnie wykończone. Dzisiaj więc pokażę Wam jak uszyć takie rękawice w troszkę inny sposób 🙂

Wykrój do pobrania: rozmiar S (damskie) / rozmiar M (męskie / uniwersalne)

Potrzebne materiały:

  • tkanina wierzchnia – w moich przypadku grubsza bawełna
  • podszewka – tu użyłam cieńszego płótna bawełnianego
  • wypełnienie – w przykładzie wypełnienie bawełniane 300 g/m2
  • lamówka – można zrobić samemu
  • magnesy (opcjonalnie) – osobiście trzymam rękawice przyczepione na lodówce 🙂

Etapy szycia

Przewodnik pokazuje jak uszyć 1 rękawicę, jeżeli szyjesz 2 szt. – wykonaj podwójnie wszystkie kroki 🙂

1. Wytnij element wykroju ze złożonej tkaniny wierzchniej i podszewki (tak, aby części były w lustrzanym odbiciu). Wytnij element wykroju bez zapasów na szwy (zobacz obrazek) ze złożonego wypełnienia.

2. Przepikuj (przeszyj) podszewkę wraz z wypełnieniem (obie pary). Najwygodniej jest szyć po tkaninie, a wypełnienie mieć skierowane w stronę ząbków transportera maszyny.
3. Wykonaj kieszonkę na magnes, łącząc tkaninę wierzchnią z podszewką (tylko 1 para, magnes będzie znajdował się tylko z 1 strony rękawicy). Jeżeli nie chcesz wszywać magnesów, pomiń ten krok.
4. Połóż drugi element podszewki pod spód (części podszewki prawymi stronami do siebie), na wierzchu połóż drugi element tkaniny wierzchniej (również prawe strony tkaniny skierowane do wewnątrz).
5. Wykonaj wieszaczek poprzez złożenie lamówki na pół i przeszycie jej wzdłuż brzegu. Przytnij lamówkę na odpowiednią długość (moja miała ok 10-11 cm), złóż w połowie i ułóż pomiędzy warstwami tkaniny wierzchniej.
6. Przeszyj wszystkie 4 warstwy wkoło, następnie przytnij szwy i natnij przestrzeń między kciukiem, a resztą rękawicy – do szwu.
7. Wywróć rękawicę na prawą stronę i wyprasuj. Wyrównaj górę rękawicy, jeżeli jest taka potrzeba.
8. Odmierz na lamówce jej szerokość (szerokość rozłożonej taśmy). Owiń lamówkę wokół brzegu rękawicy – lamówka powinna na siebie zachodzić dokładnie o odmierzoną wcześniej wartość.
9. Rozprasuj końce lamówki. Złóż końce pod kątem prostym, prawymi stronami lamówki do siebie. Przeszyj lamówkę po przekątnej, a następnie przytnij dodatki na szwy.
10. Rozprasuj dodatki na szwy, zaprasuj ponownie lamówkę.
11. Włóż magnes do kieszonki rękawicy.
12. Przyszyj lamówkę do brzegu rękawicy wybraną przez siebie metodą.

Ponieważ nie posiadam wolnego ramienia w maszynie, przewróciłam rękawicę na lewą stronę i lamówkę umieściłam wewnątrz rękawicy. Po przyszyciu lamówki, owinęłam ją wokół brzegu, a drugą stronę przyszyłam ręcznie.

Rękawice skończone, mam nadzieję, że nie mieliście żadnego problemu z ich uszyciem. Koniecznie pochwalcie się efektami swojej pracy! 🙂

A tak prezentują się moje:

Wykrój do pobrania: rozmiar S (damskie) / rozmiar M (męskie / uniwersalne)

8 myśli na temat “Uszyj ze mną kuchenne rękawice – tutorial + darmowy wykrój

    1. Bo nie jest trudne! Lamówkę też spokojnie da się okiełznać – ja podszywam ją ręcznie z drugiej strony, co daje mi pewność, że wszystko będzie wykończone perfekcyjnie. Czasami warto na takie detale poświęcić dwie minuty więcej 🙂

Dodaj komentarz