Skip to main content

Jak uszyć poduszkę w kształcie serca – tutorial i darmowy wykrój do pobrania

Zbliżające się walentynki to dobra okazja na szyciowy tutorial 🙂 Serc szyć nie musicie, ale przedstawioną technikę szycia można wykorzystać w wielu innych projektach. A jak serducho uszyć chcecie, to poniżej znajdziecie wykrój w 3 rozmiarach – im mniejsze serce tym, tak dla równowagi, poziom trudności szycia wzrasta.

Nie jest to jedyny sposób na szycie takich zaokrągleń, ale to już omówię przy kolejnej okazji 😉

Wykrój do pobrania: serce 12 cm | serce 24 cm | serce 36 cm

Potrzebne materiały:

  • materiał – ja użyłam alcantary (sztuczny zamsz)
  • wypełnienie do poduszek
  • opcjonalnie tektura (kawałek wielkości serca)

Jak szyć zaokrąglenia, jak uszyć poduszkę serce, tutorial, DIY, prezent handmade

Etapy szycia

1. Wytnij z materiału: 2x serce, 1x pasek – układając oznaczony koniec na zgięciu materiału. Wykonaj małe nacięcia na zgięciu paska (nacinki oznaczające środek elementu).

2. Przeszyj dłuższe brzegi paska w odległości minimalnie mniejszej niż dodatki na szwy (dodatki mają 1 cm)
3. Złóż pasek na pół (prawa strona wewnątrz) i zszyj końce paska – tylko miejsce pomiędzy wcześniejszymi przeszyciami.
4. Rozprasuj
Jak szyć zaokrąglenia, jak uszyć poduszkę serce, tutorial, DIY, prezent handmade5. Pogłęb nacięcia na środku paska i zepnij to miejsce z sercem – tak jak pokazano na zdjęciu.
6. Zepnij miejsce zszycia paska z dołem serca, a następnie zepnij proste odcinki aż dojdziesz do górnych zaokrągleń.
7. Pozostały odcinek natnij kilkukrotnie do linii przeszycia, a następnie rozłóż go na kształt zaokrąglenia, zepnij.
Jak szyć zaokrąglenia, jak uszyć poduszkę serce, tutorial, DIY, prezent handmade8. Zszyj elementy szyjąc wzdłuż poprzedniego przeszycia. Jeżeli materiał zbiera się pod stopką zatrzymaj się z opuszczoną igłą, podnieś stopkę i wygładź materiał.
Jak szyć zaokrąglenia, jak uszyć poduszkę serce, tutorial, DIY, prezent handmade9. Zobacz czy na prawej stronie nie ma żadnych zmarszczeń i czy kształt Ci odpowiada – jeżeli nie, popraw przeszycie prując tylko problematyczny odcinek (moje serce należałoby delikatnie poprawić, ale było szyte tylko na potrzeby tego tutoriala, więc mam nadzieję, że mi wybaczycie lenistwo ;)).
Jak szyć zaokrąglenia, jak uszyć poduszkę serce, tutorial, DIY, prezent handmade10. Natnij zaokrąglenia, przytnij dolny róg. Przytnij całe zapasy na szwy.
11. Zaprasuj brzegi – możesz wykorzystać wycięty z kartonu kształt serca
Jak szyć zaokrąglenia, jak uszyć poduszkę serce, tutorial, DIY, prezent handmade12. Powtórz czynności na drugiej stronie – tym razem na prostym odcinku zostaw otwór do wywrócenia serca na drugą stronę.
Jak szyć zaokrąglenia, jak uszyć poduszkę serce, tutorial, DIY, prezent handmade13. Wywróć serce na prawą stronę, zaprasuj brzegi. Wypchaj serduszko wkładem do poduszek.
14. Zaszyj otwór ręcznym ściegiem krytym / drabinkowym.
Jak szyć zaokrąglenia, jak uszyć poduszkę serce, tutorial, DIY, prezent handmade

Jak miło, wyszło mi 14 punktów 🙂
Jak szyć zaokrąglenia, jak uszyć poduszkę serce, tutorial, DIY, prezent handmadeWykrój do pobrania: serce 12 cm | serce 24 cm | serce 36 cm

17 myśli na temat “Jak uszyć poduszkę w kształcie serca – tutorial i darmowy wykrój do pobrania

  1. Twój tutorial jest ekstra;) Zainspirowałam się i zrobiłam i dla siebie takie serce, w wersji XXL:) Zapraszam na mojego bloga 🙂

  2. Bardzo ładny, czytelny tutorial 🙂
    Może sobie uszyję takie najmniejsze serduszko? W ostateczności, jak nie znajdę innego zastosowania, to będę miała poduszeczkę na szpilki 😛

Dodaj komentarz